Jak wykonuje się hydroizolację dachu?
Hydroizolacja dachu to sposób na zabezpieczenie konstrukcji przed szkodliwym działaniem wilgoci i wody. Bez jej wykonania zalegające na dachu opady przyspieszałyby zużycie materiałów budowlanych. Oprócz tego nadmiar wilgoci sprzyja tworzeniu się zawilgoceń w domu. Rozwój pleśni i grzybów jest z kolei groźny dla zdrowia domowników. Poprawne wykonanie hydroizolacji jest ważne, ale nie mniej istotny jest też dobór odpowiednich materiałów. Jak wykonuje się hydroizolację i jakie materiały się do tego wykorzystuje? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.
Na czym polega hydroizolacja dachu?
Hydroizolacja to nic innego, jak pokrycie dachu warstwą materiału, który ochroni jego strukturę przed wilgocią i wodą. Jej wykonanie poprzedza przygotowanie podłoża, które obejmuje m.in. oczyszczenie jego powierzchni z kurzu i pyłu oraz dokładne wysuszenie. Dalej dotyczy ułożenia paroizolacji, która ogranicza dopływ wilgoci z wnętrza budynku, a następnie hydroizolacji właściwej. Niekiedy na hydroizolację nakłada się również warstwy zabezpieczające przed promieniowaniem UV i uszkodzeniami mechanicznymi. W przypadku dachów płaskich i zielonych do wykonania hydroizolacji wykorzystuje się dwie metody:
- tradycyjną - polega na tym, że dolna warstwa konstrukcji stanowi izolację cieplną, a górna przeciwwodną.
- odwróconą - jak sama nazwa wskazuje, metoda ta zmienia kolejność układania tych warstw. Przy jej zastosowaniu to izolacja cieplna stanowi wierzchnią warstwę dachu, a izolacja przeciwwodna znajduje się pod nią.
Jakie materiały stosuje się przy hydroizolacji dachów?
Wśród materiałów, które wykorzystuje się do wykonania hydroizolacji, wymienić można materiały bitumiczne oraz syntetyczne. W obu przypadkach dostępne mogą być w wersji rolowanej lub płynnej. Do wykonania hydroizolacji najczęściej wykorzystuje się papy zgrzewalne. Poza nimi zastosowanie znajdują również folie np. PVC, PE, PET czy EPDM. Wysoką szczelność gwarantują też cieszące się rosnącą popularnością w ostatnich latach płynne membrany dachowe, które aplikuje się na powierzchnię dachu w formie natryskowej.