Jakie miejsce wybrać na patio?
Betonoza jest niczym choroba, która atakuje coraz więcej polskich miast. Rosnące zapotrzebowanie na nieruchomości sprawia, że parki i miejskie przestrzenie zieleni coraz częściej ustępują miejsca blokowiskom oraz brukowanym placom. Na szczęście coraz więcej osób zwraca uwagę na to, jak ważny jest dostęp do zieleni w mieście. Z tego powodu w projektach architektonicznych częściej uwzględnia się m.in. budowę patio. Patio, czyli tzw. prywatny ogród wśród zabudowań wymaga jednak odpowiedniej aranżacji. Jakie miejsce sprawdza się do jego budowy najlepiej?
Gdzie warto wygospodarować miejsce na patio?
Za najlepsze miejsce na patio można uznać centralną część osiedla lub konkretnego budynku. Takie rozwiązanie zapewnia prywatność oraz izoluje domowników od miejskiego zgiełku i ruchu ulicznego. Przeniesienie ogrodu do wnętrza budynku pozwala cieszyć się zielenią bez konieczności wychodzenia poza mury swojego domu. Co więcej, budowa patio wewnątrz obiektu i otwarcie wszystkich wewnętrznych pomieszczeń na prywatny ogród to również dobry sposób na ich doświetlenie. Taką możliwość zapewnia dostępu do naturalnego światła. Innym równie popularnym rozwiązaniem jest znalezienie miejsca na patio pomiędzy dwoma ścianami budynku. Taka aranżacja także zapewni odpowiednią dawkę intymności, ale warto pamiętać, że sprawdza się w przypadku obiektów budowanych na planie litery L.
W środku budynku, a może na dachu – jakie miejsce wybrać na ogród w mieście?
Wewnętrzne dziedzińce obecnie cieszą się największą popularnością w galeriach handlowych i biurowcach. Każdego roku coraz śmielej przekonują się do nich również prywatni inwestorzy. Wielu z nich często jednak alternatywnie do ogrodu w środku budynku wybiera ogród na dachu. Konstrukcje zielonych dachów sprawdzają się szczególnie w przypadku bloków, wokół których brakuje miejsca na zielone skwery. Niezależnie jednak od tego, czy wybór padnie na patio w budynku, czy zielony taras na dachu, jedno jest pewne, taki prywatny ogród jest skutecznym sposobem na łagodzenie skutków betonozy w mieście.