Jakie są korzyści z zakładania zielonych dachów?
Stan środowiska naturalnego, szczególnie w dużych miastach, pozostawia wiele do życzenia. Aby poprawić sytuację, potrzebne są zdecydowane działania, które nie tylko wstrzymają postępującą degradację środowiska, ale też naprawią już wyrządzone szkody. Ciekawą, chociaż wciąż niedocenianą metodą jest zakładanie tzw. zielonych dachów. Skąd wziął się pomysł wykorzystywania różnego rodzaju roślin podczas tworzenia konstrukcji domów i budynków użyteczności publicznej? I jakie są zalety takiego rozwiązania? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Zielone dachy - skąd się wzięły?
Zielone dachy to w Polsce pomysły nowy i nie do końca znany. Niestety, wiele osób uważa to rozwiązania za coś ekscentrycznego i niepraktycznego oraz postrzega go jako element wpływający negatywnie na konstrukcję budynku. Jednak nic bardziej mylnego! Jak się okazuje, praktyka zakładania zielonych dachów nie jest czymś nowym. W wielu krajach kompozycje roślinne mają długą tradycję i są stosowane od wieków.
Oto kilka głównych faktów z historii zielonych dachów:
- zielone dachy, w formie rozbudowanych ogrodów tworzono głównie w celach rekreacyjno-estetycznych już w VI w. p.n.e. w Babilonii i w krajach basenu Morza Śródziemnego,
- kompozycje te mają od lat duże znaczenie w Skandynawii, gdzie stosowano je przede wszystkim jako naturalną ochronę przed niską temperaturą,
- zielone dachy bazujące na różnych odmianach traw zakładano w XIX wieku w Niemczech i na Śląsku, gdzie pełniły one funkcję przeciwpożarową,
- prawdziwy rozwój tego pomysłu przypada na lata dwudzieste XX wieku i wiąże się z nowymi trendami zapoczątkowanymi przez architekta Le Corbusiera,
- obecnie w wielu miastach w Stanach Zjednoczonych wprowadzane są przepisy zobowiązujące do zakładania zielonych dachów w obiektach użyteczności publicznej, a w największych miastach Szwajcarii istnieje obowiązek zazieleniania wszystkich nowych budynków pokrytych dachem płaskim.
Jednak co sprawia, że zielone dachy są cenione na całym świecie?
Główne zalety
Zielone dachy wykazują wiele zalet, które są szczególnie cenne na terenach mocno zurbanizowanych, gdzie duża część powierzchni jest wykonana z betonu i innych mało przyjaznych dla środowiska materiałów. Kompozycje roślinne tworzone na szczytach budynków o różnym przeznaczeniu pełnią taką samą rolę jak parki i tereny zielone: pochłaniają dwutlenek węgla, wytwarzają tlen, a przy tym oczyszczają powietrze z kurzu i innych zanieczyszczeń, które stanowią zagrożenie dla naszych dróg oddechowych. Dodatkowo odpowiednio zaprojektowane zielone dachy w sposób bezpieczny magazynują wodę opadową, dzięki czemu opóźniają odprowadzenie jej do kanalizacji, a jednocześnie umożliwiają jej oczyszczenie. To z kolei przyczynia się do stabilizacji poziomu wód gruntowych, zmniejsza obciążenia szczytowe sieci kanalizacyjnej, a tym samym obniża ryzyko powodzi. Inną zaletą zielonych dachów jest możliwość pochłaniania hałasu, który w dużych miastach stanowi uciążliwy problem.
Jednak zalety zielonych dachów są widoczne nie tylko w dużych miastach. W każdym budynku wzbogaconym o roślinną kompozycję możemy zaobserwować poprawę ekonomii użytkowania, co wiąże się z faktem, że zielone dachy podnoszą właściwości termoizolacyjne i korzystnie wpływają na panujący w naszym domu mikroklimat. Ich zastosowanie sprawia, że latem wnętrze nie jest przegrzane i panuje w nim przyjemny chłód, a ziemią nie dochodzi do utraty ciepła. Jak dowodzą badania, oszczędności, których możemy się spodziewać sięgają od 10 do 30% w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi.
Kolejną zaletą zielonych dachów jest hamowanie działania promieni ultrafioletowych, które sprawiają, że dach ulega szybszemu zniszczeniu. Dodatkowo starannie skomponowana roślinność chroni pokrycie dachowe przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wahania temperatury, słońce, deszcz i wiatr, dzięki czemu kilkukrotnie przedłuża jego żywotność.
Inne zalety to:
- rozwiązanie problemu uszkodzeń gradowych,
- przedłużenie trwałości materiałów hydroizolacyjnych i ograniczenie zaśmiecania środowiska,
- zwiększona różnorodność gatunkowa w miastach,
- rozwijanie budownictwa odpornego na zamiany klimatyczne,
- przy większej ilości zielonych dachów: obniżenie temperatury w mieście nawet o kilka stopni,
- wzrost rynkowej wartości nieruchomości,
- tworzenie naturalnej warstwy ognioodpornej na budynku mieszkalnym bądź biurowcu,
- pozytywny wpływ na poziom samopoczucia, możliwość uspokojenia i redukcja stresu,
- piękny wygląd, który można dopasować się do naszych preferencji.